Linux
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 20

1. ISTORIJA XE "1. ISTORIJA"
1.1Unix XE "1.1Unix"
Da bi razumeli popularnost i osobine Linux-a, moramo se vratiti u rane 70-te. Zamislimo računare veličine kuće. Veličina tih računara je pretstavljala njihov suštinski (osnovni) problem, postojala je jedna stvar koja je napravljena Još gore: svaki računar je morao imati drugačiji operativni sistem. Softver je bio kreiran za neku posebnu namenu, i softver koji je namenjen jednom sistemu nije se mogao upotrebiti na nekom drugom sistemu.
Onaj ko je mogao raditi na jednom sistemu on nije mogao raditi i na nekom drugom sistemu. Bilo je mnogo teško za korisnike i administratore.
Prvu verziju UNIX sistema razvio je Ken Thompson iz istraživačke grupe Bell laboratorija 1969. godine. Projektu se pridružio Dennis Ritchie i jos nekolicina kolega koji su nastavili razvoj UNIX-a.
Dennis Ritchie je pre toga radio na razvoju MULTICS operativnog sistema koji je imao jak uticaj na razvoj UNIX-a. Sledeca značajna verzija je Verzija 3, značajna po tome što je veći deo operativnog sistema bio napisan u programskom jeziku C, koji je razvijen u Bell laboratorijama kao podrška UNIX-u. Prva masovno korišćenja verzija UNIX operativnog sistema je Verzija 6 iz 1975. godine. Nakon Verzije 7 oformljena je posebna grupa, UNIX Support Group (USG) u okviru AT&T-a (u fiijem sastavu su Bell-ove laboratorije), čiji je zadatak bio da se brine o UNIX-u. Tako UNIX prestaje da bude istraživački alat i postaje komercijalan operativni sistem.
Mnoge agencije se pridružuju razvoju UNIX-a.
Među njima su Rand, BBN, DEC, SCO, i Univerziteti Illinois, Harvard, Purdue i drugi. Međutim, najveći uticaj van Bell laboratorija imao je Kalifornijski Univerzitet Berkley.
Na ovom univerzitetu su započeli rad na VAX UNIX-u 32V, od koga su napravili verziju 3BSD. Ubrzo DARPA(Defence Advanced Research Projects Agency) naručuje od Berkley-ja standardni UNIX sistem za upotrebe u upravljanju. Takoje nastala verzija 4BSD. Ova verzija je obezbedila rad u mreži po DARPA Internet mrežnomprotokolu (TCP/IP). Na univerzitetu Berkley su razvijeni mnogi drajveri za terminale, novi korisnički interfejs (C shell), novi tekst editori (exA/i), kompajleri za Pascal i Lisp, kao i mnogi drugi sistemski programi. Skraćenica BSD potiče od Berkley Software Distribution.
UNIXje jedan od najboljih i najpopularnijih operativnih sistema u svetu. Prvobitno je dizajniran kao alat za naučnike i programere za rad na tada najjačim računarima, a kasnije je prilagođen i raznim drugim raznovrsnim namenama. Uprkos tako dizajniranom - "komplikovanom" korisnićkom interfejsu, i nedostatku standardizacije postaoje najkorišćeniji operativni sistem, u poslovnoj primeni. Veliki broj drugih, sada popularnih, operativnih sistema kao svoju osnovu koriste neku verziju UNIX sistema.
1.2. Istorija Linux-a XE "1.2. Istorija Linux-a"
Linux se na računarskoj sceni pojavio kao izdanak Unixa. Kao operativni sistem (zapravo niz različitih operativnih sistema sličnih osobina), Unix je mnogo stariji od stonih računara; bio je razvijen sredinom sedamdesetih, kada su mini i mainframe računari bili obavezni u preduzećima. U tom okruženju, kao i na univerzitetima, Unix je i dalje u širokoj upotrebi iako se danas često koristi i na klijent-server infranet mrežama.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!